LEO PANK ŠEVELPUNA

Album Český folk přináší energičtější podobu žánru, to hlavní ale zůstává. Písničky.

Pavel Šenkapoun se živí jako textař, je autorem úspěšné knihy Webcopywriting pro samouky a píše sebeironický blog Nejlepší copywriter. Svou schopnost pracovat se slovy nyní zúročil na debutovém autorském albu Český folk, které vydal pod pseudonymem Leo Pank Ševelpuna. Nahrál ho s nejmladší generací českých muzikantů a společně se pokusili přijít s vlastním pojetím tradičního písničkářského žánru.

Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022

Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

L. P. Ševelpuna o sobě dal poprvé vědět v roce 2009, kdy se probojoval do finále Zahrady. Od roku 2014 pak zveřejňuje své texty a písně na webu sevelpuna.cz. Předtím působil v několika rockových skupinách, přednášel písňové texty na univerzitě, napsal o nich disertaci a zasazoval se o jejich přijetí do literárního kánonu coby moderní formy poezie.

Písničky píšu od 16 let,” popisuje genezi alba autor. „Dlouho jsem psal pro různé rockové formace, divadelní představení nebo čistě jen pro své přátele. Když jsem v roce 2018 po rozvodu dělal takovou velkou životní inventuru, zjistil jsem, že už těch písní mám na kontě kolem 150. A že možná dozrál čas pro vlastní autorské album.” Cesta k němu ale nebyla snadná.

Nejdřív jsem neúspěšně hledal vydavatele. Potom mě napadlo zkusit vybrat peníze na Hithitu mezi lidmi, kteří mě znají z copywriterského prostředí,” líčí peripetie kolem vzniku alba písničkář. „Následně jsem hodně energie věnoval hledání producenta. A našel ho úplně náhodou v tunelu mezi Žižkovem a Karlínem, když jsem se jednou odpoledne vracel z práce a on tam zrovna buskoval.

Jan Vacík, Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022

Jan Vacík, Leo Pank Ševelpuna a Saša Niklíčková na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

 

Producentem alba se stal Jan Vacík, básník, všestranný muzikant a frontman kapely Čtvrt na smrt, jejíž členové se vesměs narodili až po roce 1989, a přinášejí tak na album odlišnou životní i hudební zkušenost. Honza a jeho kolega ze Čtvrt na smrt Jiří Sejf vymysleli aranže 13 skladeb a angažovali zbývající členy kapely i další hudebníky. Například držitelku autorské porty Sašu Niklíčkovou, baskytaristu Tomáše Kurfursta nebo členku skupiny Yellow Sisters, zpěvačku Lenku Boháčovou Jankovskou.

Saša Niklíčková a Láďa Koťátko na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022

Saša Niklíčková a Láďa Koťátko na křtu Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Pro producenta je fantastické, když ho upřímně baví hudba, kterou dělá. A protože Pavla považuji za výborného textaře se schopností napsat nosnou melodii a navíc nám dal v podstatě volnou ruku v aranžích, je pro mě práce na Českém folku takovým malým splněným snem,” shrnuje spolupráci na albu Jan Vacík.

Nahrávání bicích a akustické kytary proběhlo v únoru 2022 v údrnickém studiu Aluna, zbytek nástrojů a vokálů pak během jara a léta nahrál Jan Vacík ve svém domácím studiu na pražských Vinohradech. O mastering se postaral Petr Kakaxa Fleissig ze studia 3bees.

Vznikla zvukově pestrá deska, jejíž název „Český folk” můžou někteří skalní fanoušci žánru pokládat až za kacířský. „Folk, to jsou pro mě písničky založené na textech a melodiích, které mají myšlenku. Nikoliv hudební styl příbuzný s country a bluegrassem, jak si ho někteří vykládají. A i když ozvuky country na albu také najdete, stejně tak tam jsou i stopy rocku, blues, grunge nebo punku. Takže jsem měl trochu strach, jak na to budou posluchači reagovat. Proto když mi během křtu alba jeden účastník řekl, že se mu líbí naše moderní a energická podoba folku, ulevilo se mi. Následně mi to napsal i jeden fanoušek do e-mailu. Beru to jako krásné ocenění naší téměř roční práce,” uzavírá Šenkapoun alias Ševelpuna.

Křest Českého folku v Žižkovšišce 26. 10. 2022. Foto Vojta Dobeš

Křest alba proběhl 26. 10. 2022 v žižkovském klubu Žižkovšiška a vedle Ševelpuny na něm zahrála právě i Saša Niklíčková a Čtvrt na smrt. Od listopadu je pak album dostupné na Spotify a dalších online platformách a objednat ho lze také na webu ceskyfolk.cz.

Odkazy

Album na Spotify: https://open.spotify.com/album/6cJ9RxjZvKczvjZojAsUdU
Hyperlink na online hudební platformy: https://bit.ly/3SZzeX0
Více o albu + objednávka fyzického CD: https://ceskyfolk.cz/
Web: https://sevelpuna.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/sevelpuna
Odkaz na fotky ze křtu: https://bit.ly/3gZRhzc
Odkaz na profilové obrázky: https://bit.ly/3SWo1q2

 

© 2024 Leo Pank Ševelpuna Google+